Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №348» Дніпровської міської ради








Адаптація дитини до умов закладу дошкільної освіти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АДАПТАЦІЯ ДИТИНИ  ДО УМОВ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

ОРГАНІЗАЦІЯ  РОБОТИ ГРУП РАННЬОГО ВІКУ : проблеми та шляхи розв’язання

ПАРТНЕРСТВО З БАТЬКАМИ ВИХОВАНЦІВ: Відповідальність за здобуття дітьми дошкільної освіти несуть батьки. (Закон України «Про освіту»,П.3.ст.11)

Відвідування дитиною закладу дошкільної освіти не звільняє сім’ю від обов’язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність перед суспільством і державою за розвиток,виховання і навчання дітей,а також збереження їх життя,здоров’я,людської гідності.( Закон України « Про дошкільну освіту»,п.2-3 ст.8)

Стосунки  дошкільного закладу з батьками, на жаль, не завжди складаються гармонійно. Причина? Очікування сторін від взаємодії не збігаються: багато хто з батьків рішуче вилучає себе з числа людей,відповідальних за виховання-навчання їхніх дітей:(мовляв,є спеціально навчені для цього люди),і перекладає ці обов’язки на плечі педагогічних працівників садочка. При чому «діалог» педагогів і батьків швидко набуває рис вимогливості й надмірних очікувань від вихователів. Зрозуміло,що за таких умов інша сторона не може почуватися комфортно. Вихователі ж, які приймають  малюків, сподіваються на позитивну налаштованість і готовність дитини до життя  в новій соціальній групі (йдеться  про елементарні,   але життєво необхідні навички:вміння самостійно їсти,проситися на горщик,відмову  від соски і перетертої їжі, здатність за потреби звернутися до дорослого тощо). Брак цих навичок (у багатьох дітей вони не сформовані навіть у 4,5 року!) суттєво ускладнює  життя не лише вихователя,а й інших дітей групи. Отже, на  етапі адаптації непросто всім. Намагання педагогів будувати конструктивний діалог нерідко зустрічає супротив.

Перед закладами  дошкільної освіти стоїть непросте завдання:навчитися вибудовувати відносини з батьками в іншому ключі, ніж дотепер,--з позиції фахівців,які знають свою справу. Дитячий садок – не карооке, де можна замовити будь-яку мелодію за бажанням батьків. Навіть ідеальний варіант не задовольнить абсолютно всіх.

Чи кількість має значення ?Наповнюваність груп  закладах дошкільної освіти становить для дітей віком від одного року-до 10 осіб, для дітей віком від одного до трьох років – до 15 осіб . (Закон України « Про дошкільну освіту»,п.2 ст.14). На жаль,випадки порушення норми наповнюваності груп раннього віку трапляються нерідко. І тоді маємо ситуацію одночасної присутності в групі понад 25 дітей другого-третього року життя, більшість яких не вміють самостійно їсти, не володіють навичками елементарного самообслуговування, не готові взаємодіяти з іншими, і підпорядковуватися правилам, важко адаптуються до умов садочка.

З приходом  до садочка життя малюка різко змінюється, і йому необхідно пристосуватися до змін: нова обстановка,інший розпорядок дня,  а й здебільшого й стиль спілкування, постійний контакт з однолітками, відсутність мами, необхідність дотримуватись правил і слухатись виховательку.  Цей процес пристосування до нових умов життя і називається адаптацією. Адаптація може відбуватися по  - різному: хтось іде до дитячого садка із задоволенням,а хтось зі сльозами.

від чого залежить швидкість та легкість звикання дитини до  закладу дошкільної освіти7

Чинники,що впливають на перебіг адаптації.

- Фізичні,психічні та психологічні особливості дитини.

- Відносини в сім’ї;  - Умови  в дитячому садку.

 

  Вихователька – нова людина в житті малюка,її завдання – допомогти йому освоїтись у нових умовах, гармонійно увійти в дитячий колектив . Для цього під час знайомства з дитиною та її батьками педагог  має якомога більше дізнатися про майбутнього вихованця. Отримана  інформація допоможе створити в групі обстановку, максимально наближену до домашньої, та виробити індивідуальну педагогічну стратегію.

 

 

ПАМ’ЯТКА

 

ПЕРШИЙ КРОК У ДИТСАДОК: ПОРАДИ БАТЬКАМ

ГОТУЄМОСЯ ДО ВІДВІДУВАННЯ ДИТСАДКА

 

 

* Постарайтеся максимально наблизити розпорядок дня дитини до режиму дошкільного закладу.

 

* Розповідайте своєму малюкові,що на нього чекає в садочку.

 

* Читайте книжки про дитячий садок (як-от «Софійка йде до дитячого садочка. Л. Шнайдер. «Поцілунок у долоньці» О.Пенн та ін.)

 

*Пограйте «в дитячий садочок» удома, допоможіть  дитині «прожити» різні сценарії відвідування дитсадка,аби вона знала,що на неї там чекає.

 

ДИТИНА ПРИЙШЛА

В ДОШКІЛЬНИЙ ЗАКЛАД

*Обов’язково повідомляйте малюкові,хто і коли його забере (наприклад:  «Ти погуляєш з дітками на майданчику,повернешся до групи,пообідаєш,і я за тобою прийду»).

 

* Проговорюйте або програвайте різні ситуації,які можуть виникнути в дитсадку,і варіанти виходу з них:наприклад,що робити,коли захочеш пити або в туалет.

 

 *  Програвайте вдома конфліктні ситуації,які виникають у садочку (хтось не бажає ділитися іграшками;усі хочуть бути першими тощо),міняючись ролями та вигадуючи якомога більше варіантів розв’язання цих ситуацій.

 

 * Запитуйте в дитини, як пройшов її день(якщо малюк ще не дуже добре розмовляє,на допомогу прийде вихователька),фокусуйте увагу на позитивних моментах.

 

* Дотримуйтесь бережного режиму: уникайте походів у шумні та багатолюдні місця, не  запро  шуйте гостей, призупиніть відвідування  додаткових занять. Багато сил малюка витрачається в цей період на адаптацію до дитячого садка,тож не треба його перевантажувати.

 

 

 

 

 

НАЛАГОДЖУЄМО ПАРТНЕРСТВО З БАТЬКАМИ

 

 

ПЕРШІ ДНІ : ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ

 

Аби процес  адаптації відбувався гармонійно і безболісно,вихователям важливо до початку відвідування дошкільного закладу познайомитись із дитиною, у присутності батьків  показати їй групу, розповісти та показати,чим діти там займаються, де їдять, де граються, де сплять, де гуляють. Що більше визначеності – то нижчий рівень  тривожності дитини. А присутність батьків забезпечить малюку відчуття безпеки під час першого знайомства з групою і педагогами. Привчати дитину до дошкільного закладу слід поступово.

У перші дні малюк має проводити в дитсадку не більше двох годин. Бажано,  щоб дитина поснідала вдома, адже на тлі стресу малята можуть відмовитися від їжі в нових умовах. Ідеальний момент для перших відвідин   садочка-час прогулянки (бо це цікаво і схоже на звичайні прогулянки з мамою на дитячому майданчику) або гри в групі (там багато нових для дитини іграшок, що викликає її інтерес і послаблює тривогу).

Щотижня  варто додавати один режимний момент, але починаючи з вівторка. Наприклад, протягом першого тижня дитина приходить  на прогулянку. Наступного тижня (але починаючи з вівторка) вона залишається на обід. Ще через тиждень додаємо   сніданок. І так до повного залучення малюка в житті дитсадка.

Важливо,аби в дошкільному закладі було щось, що нагадує дитині про її дім і сім’ю. Це може бути улюблена іграшка або сімейне фото (його можна прикріпити на дверцята шафки або покласти в дитячий рюкзачок)

Попри всі труднощі, початок відвідування дитиною дитячого садка – важливий етап соціалізації й розвитку дитини. Тут малюки  вчаться спілкуватися,з находити спільну мову, розв’язувати конфлікти. Часто цей етап супроводжується стрибком у розвитку дитини: малюк починає більше і краще розмовляти, щодня дивує батьків новими вміннями…

Нехай процес адаптації малят до дитячого садка буде легким і радісним для всіх її учасників цього процесу, але Ви, шановні батьки, повинні підготувати малюка і себе самих до відвідування садочка, прийнявши до уваги такі поради!

Навчайте елементарним навичкам самообслуговування:одягатися та роздягатися у визначеному порядку; за невеликої допомоги дорослого знімати одяг, взуття (розстібати ґудзики спереду, застібки на липучках); у певному порядку акуратно складати  знятий одяг: одяг повинен бути зручним для дитини. Привчайте малюка до охайності

 Культурно-гігієнічним навичкам: формуйте звичку (спочатку під наглядом дорослого,а потім самостійно) мити руки після забруднення та перед їдою, насухо витирати лице й руки особистим рушником. Привчайте випорожнятися; користуватися індивідуальними предметами (носовою хусткою, серветкою, рушником, гребінцем, горщиком). Формуйте вміння під час їди правильно тримати ложку,ретельно пережовувати їжу.