Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №348» Дніпровської міської ради








Цивільний захист та безпека життєдіяльності дітей

Вихованці ЗДО долучилися до щорічного Тижня безпеки дорожнього руху І етап з 13 по 19 травня 2024 року, присвячений безпеці на дорогах

 

У ході сюжетно-рольових  та дидактичних ігор, діти можуть відчути себе справжніми учасниками дорожнього руху (водіями, пасажирами, пішоходами) дорослими людьми найвідповідальніших професій і повправлятися у правильній поведінці в різних ситуаціях, що виникають на дорогах.

 

 

 

Цивільний захист та безпека життєдіяльності

Одним із важливих завдань

Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №348 Дніпровської міської ради

є створення безпечного освітнього простору,

забезпечення колективної та особистої безпеки учасників освітнього процесу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вибухонебезпечні предмети: ризик,який може коштувати життя

 

* Всюди ,на вулицях,дитячих майданчиках,у покинутих будинках,зруйнованих будівлях,на заміському відкритому просторі-у водоймах,лісах,полях,на узбіччях доріг тощо.

 

* У містах ворог зазвичай  мінує предмети,які можуть становити хоч якусь цінність:мобільні телефони,зброя або її деталі, аптечки. продукти, дитячі іграшки тощо.

 

* У містах і селах окупанти використовують так звані «розтяжки»,які одразу непомітні для ока людини. Їх  можуть застосовувати  біля вхідних дверей у  багатоповерховий будинок.

 

* Крім того, «розтяжки» та інші вибухонебезпечні предмети активно використовують біля місць ведення  бойових дій і перебування військових позицій,поблизу тимчасових польових складів окупантів. Вони ретельно маскують заміновані місця гілками дерев  вздовж доріг і стежок.

 

* ДСНС фіксує також випади мінування тіл загиблих людей.

 

*Відступаючи з військових позицій,окупанти все частіше залишають по собі заміновану бойову техніку та свої речі. Тому без необхідності не намагайтеся проникнути до покинутої ворожої техніки та не торкайтеся залишених окупантами речей.

 

ЯКЩО ВИ ВИЯВИЛИ ПІДОЗРІЛИЙ ПРЕДМЕТ.СХОЖИЙ НА   ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИЙ

 

* У  жодному разі не торкайтеся знахідок власноруч і не дозволяйте це робити іншим. Категорично забороняється переміщувати вибухонебезпечні предмети,намагатися розібрати їх,заносити в приміщення,закопувати в землю,кидати у водойми тощо.

 

* Відійдіть від підозрілого предмета якомога далі.

*Якось позначте місце знахідки

* Негайно повідомте про небезпечну знахідку підрозділи ДСНС за номером 101 або поліції (102)

* Дочекайтеся приїзду фахівців зі  знешкодження    вибухонебезпечних предметів і вкажіть місце розміщення підозрілої знахідки.

 

*Невиконання цих вимог може призвести до тяжких наслідків та коштувати вам життя, будьте уважними та не ризикуйте життям. Бережіть себе !

 

Примітка: Інформацію подано за даними Міністерства охорони здоров’я України, moz.gov.ua 

 

 

 

РЕКОМЕНДАЦІ ДЛЯ БАТЬКІВ ВИХОВАНЦІВ

НА ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ

 

1. Співпрацювати    з педагогічними працівниками ЗДО щодо організації освітнього процесу дітей дошкільного віку в дистанційному форматі в умовах війни.

2. Підтримувати зв’язок з вихователями щодо місця перебування та    стану здоров’я дитини.

3. Відстежувати негативні  наслідки пережитих психотравмуючих подій. Вони можуть проявлятися не одразу,тому дорослі, вихователі та батьки, мають постійно  стежити за психоемоційним станом дітей, їхнім самопочуттям, виявляти хвилювання, тривоги.  Необхідно звертати увагу на збудливість, тривожність, агресивність, заглиблення в себе. Також слід уважно стежити за здоров’ям дітей, зокрема сном, апетитом,  настроєм, частотністю вередування, наріканнями на головний біль тощо. Такі  показники загального стану  здоров’я дітей переважно є об’єктивними показниками втоми, перевантаження, хвилювання, страхів та проявами наслідків психотравми.

4. Пам’ятати, що щоденне спілкування та спільне проведення вільного часу з дитиною є запорукою її успішного подальшого майбутнього. Для дітей надзвичайно важливо відчувати повну емоційну присутність батьків. З цією метою можна послуговуватися матеріалами,які розміщені  на платформі розвитку дошкільнят НУМО, а також на сайті МОН  «Сучасне дошкілля під крилами захисту». Допомагати дитині, якщо в неї щось не виходить, підтримувати її, бути терплячими. Пам’ятати, що педагоги завжди готові  до співпраці з питань виховання, розвитку дитини і надання необхідної професійної допомоги,  не зволікати й звертатися до них за порадами та рекомендаціями.

5. Дотримуватися режиму дня, звичних ритуалів, що допоможе дитині встановити зв’язок не лише з минулим, а взагалі з життям та безпекою.

6.Сприятм формуванню у дітей навичок безпечної поведінки, використовуючи рекомендовані онлайн матеріали та   відео, підготовлені МОН, ДУ «Український інститут розвитку освіти», ЮНІСЕФ.

 

«Про рекомендації для працівників закладів освіти на період дії воєнного стану в Україні».  Лист  МОН №1/3845-22 від 02.04.2022

 

 

 

 

         

 

Як підтримати та заспокоїти дитину під час війни…

 

 

ЯК ДІТИ РІЗНОГО ВІКУ РЕАГУЮТЬ НА СТРЕС ТА СПРИЙМАЮТЬ КРИЗОВУ СИТУАЦІЮ

Діти 0-3 років: у цьому віці діти відчувають дратівливість, плачуть, можуть проявляти надокучливу або агресивну поведінку та бояться незрозумілих звуків, криків, різких рухів і потребують фізичної близькості батьків. Тому їм насамперед потрібно забезпечити присутність батьків та їхній тактильний контакт.

Діти 4-6 років: часто відчувають безпорадність та безсилля, страх розлуки, у своїх іграх можуть відбивати аспекти ситуації, відмовлятися визнавати ситуацію та заглиблюватися в себе й не бажати спілкуватися з однолітками та дорослими. Вони потребують насамперед безпеки, тому батькам слід заспокоїти дитину, що і вона, і самі батьки в безпеці.

Діти 7-10 років: можуть відчувати провину, неспроможність, злість, фантазії, в яких дитина бачить себе “рятувальником”, “зацикленість” на подробицях події. Дитина боїться втратити звичне та боїться смерті, досить добре розуміє загрозу, може переживати страх і думає про майбутнє. Тому батькам потрібно обговорювати з дитиною події та переживання і забезпечити їй безпеку та звичний спосіб життя (ігри, спілкування з друзями тощо).

Діти 11-13 років: відчувають дратівливість, страх, депресію, можуть поводитися агресивно та не приймати правила. Вони бояться втратити життя, близьких, будинок, звичний спосіб життя. У цьому віці діти розуміють, що відбувається, прогнозують майбутнє, але мінімальний власний досвід викликає тривожність. Батькам можна відкрито говорити про свої переживання, страхи та допомагати дітям відтворювати соціальні зв’язки. 

Діти 14-18 років: проявляють небезпечну поведінку, можливі суїцидальні думки та прояви аутоагресії, реакції, що нагадують реакції дорослих. Бояться втратити себе, своє місце, життя, близьких. Можуть радикально сприймати ситуацію, адже підліток тільки стає на ноги, а звичний світ зруйнувався. У цьому віці дорослим важливо не вимагати від підлітка брати на себе роль дорослого. З підлітком слід ділитися досвідом, розмовляти, допомагати знизити емоційне напруження.

 

Поясніть підлітку, що всі почуття та реакції зараз природні, а все, що зараз відбувається – це тимчасово, не на все життя. Щоб допомогти підлітку зменшити емоційне напруження – спрямовуйте його активність та емоції на конкретні дії.

Психологи звертають увагу, що практично у всіх дітей, особливо молодших, зараз спостерігається певний регрес – діти капризують, не виконують домовленості, втрачають деякі навички.

Це абсолютно нормально, й у цій ситуації батькам не треба лякатися такої поведінки дітей. Перш за все дорослим потрібно забезпечити “завдання виживання” – заспокоїти дитину тощо. При нормалізації умов можна буде працювати над відновленням.

Для того, щоб стан дитини якнайшвидше стабілізувався, психологиня Світлана Ройз радить дорослим постійно відповідати на запитання дітей, адже діти потребують пояснень. Ці запитання повторюватимуться кілька разів, але відповідати на них потрібно весь час, коротко та без подробиць. Дитина не має бути присутня при перегляді новин та розмовах про смерть і вибухи. Їй важливо чути слова: «Зараз ми в безпеці» (коли дійсно у відносній безпеці). Наскільки це можливо – потрібно відновити розклад дня й те, що було звичними діями в сім”ї.

Також дітям потрібно грати та комунікувати з іншими дітьми, адже гра – це природний механізм стабілізації. Абсолютно нормально, коли дитина грає в одну гру з зацикленим сюжетом, якщо повертається до тих ігор та мультфільмів, у які грала та котрі дивилася кілька років тому – так вона намагається повернутися до того стану й часу, коли була в безпеці.

 

ЩО РОБИТИ ДОРОСЛИМ, ЩОБ ЗАСПОКОЇТИ І ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ

 

1. ГОВОРІТЬ ІЗ ДИТИНОЮ, ЗАЛИШАЙТЕСЯ СПОКІЙНИМ ПІД ЧАС РОЗМОВИ

Психологиня Катерина Гольцберг на своїй сторінці в мережі Facebook радить обов’язково поговорити з дитиною про ситуацію, що відбувається. Говорити з дитиною варто дорослому, який найбільше зберігає спокій. Перед тим, як говорити з дитиною, дорослому самому слід заспокоїтися, щоб не завдати шкоди дитині.

Як дорослим заспокоїти себе – читайте далі в підрозділі про дії під час панічної атаки.

Якщо спілкуєтеся з підлітком – також дуже важливо навчати його, де шукати перевірену інформацію, та ділитися джерелами для її пошуку. Адже, як пояснює психологиня, під впливом стресу підліткам, які зазвичай гарно знаходять інформацію в Інтернеті, зараз складно відшукати перевірену інформацію про все, що відбувається та зрозуміти ситуацію, оскільки емоції пригнічують неокортекс (ту частину мозку, яка “відповідає” за логіку).

2. ДЕМОНСТРУЙТЕ НАДІЙНІСТЬ

Дорослому потрібно продемонструвати надійність: варто сказати дитині, що ви зробите все, щоб захистити себе і її від небезпеки, й що наша армія на варті та дасть відсіч. Для дитини до підліткового віку свої слова про захист і безпеку можна підкріпити обіймами. Підлітки ж, навпаки, можуть сприймати обійми, як слабкість. 

3. ОБГОВОРЮЙТЕ З ДИТИНОЮ ПРАВИЛА “ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ”

Слід пояснити дитині, що зараз дуже важливо слухатися старших – вчителя, батька, маму, не сперечатися з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку.

Також домовтеся та навчіть дитину, де вона може зустрітися з вами або іншими родичами, де переховуватися, якщо буде втрачено мобільний зв’язок. 

4. ГРАЙТЕ ІГРИ, ВИКОНУЙТЕ З ДИТИНОЮ ЗАСПОКІЙЛИВІ ВПРАВИ

Дитяча психологиня Світлана Ройз звертає увагу, що під час стресу ігри дітей можуть бути трохи “регресивними”, тобто старші діти можуть знову грати в ігри для малечі. Можна ліпити з пластиліну, окреслити навколо себе коло безпеки з нитки,  рвати на дрібні шматки папір, «Видихнути хмаринку» (уявити, що вдихнули хмаринку і видихнути її зі звуком, можна з грозою і блискавкою, тупотіти при цьому ногами) тощо. Також можна грати настільні ігри, малювати, грати у слова, ігри в телефоні, в яких залучене просторове сприйняття (наприклад, Тетрис).

Докладний перелік ігор в укритті, які рекомендує психологиня, можна прочитати тут.

 

5. ВИКОНУЙТЕ ВПРАВИ ПРИ ПАНІЧНІЙ АТАЦІ

 

Міжнародний фонд ЮНІСЕФ на своїй Фейсбук-сторінці опублікував поради Світлани Ройзяк діяти при панічній атаці.

 

Ви та ваша дитина можете робити такі вправи на вибір:

 

  • покласти руку на живіт, приблизно на 3 пальці нижче сонячного сплетіння та постукати по цьому місцю 

  • потерти кінчик носу

  • надавити не сильно на очні яблука з двох боків

  • якщо є, де лягти, – лягти на спину і зробити рухи ногами, як на велосипеді

  • сконцентруватися на диханні – одну руку скласти, як човник і накрити нею губи, іншу руку – покласти на живіт. Видих – рука йде вниз до грудей, вдих – рука підіймається до рота

  • змащувати губи, полоскати рот водою

  • витягувати якомога далі язика – ніби намагаючись торкнутися грудної клітини

  • подивитися вправо, не повертаючи голови, – якомога далі на 15-20 секунд, потім перевести погляд прямо, потім подивіться вліво – якомога далі, потім знову прямо

  • розтерти тіло

  • розтерти точку між підмізинним (четвертим) пальцем та мізинцем – там знаходиться точка паніки 

  • покласти руки на ребра, відчути, як вони при диханні розширюються, підіймаються

  • розтерти руки, прикласти до нирок.

6. “ЗАЙМІТЬ” ЧИМОСЬ АУДІАЛЬНИЙ КАНАЛ ДИТИНИ

Світлана Ройз пояснює, що під час звуку сирен у дитини в особливому навантаженні перебуває аудіальний канал сприймання, тому його потрібно чимось “зайняти”. Для цього можна співати хором, горланити кричалки проти утіпутіна і російської армії, слухати в навушниках аудіоказки та музику, взяти з собою гітару та влаштувати для всіх концерт.

7. ЩЕ КІЛЬКА РЕЧЕЙ, ЯК МОЖНА ВІДВЕРНУТИ УВАГУ ДИТИНИ

  • Обіймайте дитину, жартуйте з нею. 

  • Поїть дитину теплими напоями, годуйте її чимось смачненьким. 

  • Виконуйте разом із дитиною рутинні справи.

  •  Вмикайте мультики, серіали, розповідайте казки, історії, читайте дітям вголос.

8. ПОЯСНЮЙТЕ ДИТИНІ ПРО ВАЖЛИВІСТЬ БУТИ ЗІБРАНИМИ ТА ДОПОМАГАТИ ОДНЕ ОДНОМУ

Психологиня Світлана Ройз пише, що

необхідно пояснити дитині складність ситуації, пояснити, що сталося те, чого ми боялися, тому важливо бути зібраними та допомагати одне одному.

9. ДОВІРТЕ ДИТИНІ ПОСИЛЬНЕ ДЛЯ НЕЇ ВІДПОВІДАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ 

Світлана Ройз радить покласти на дитину відповідальність, яка їй до снаги – наприклад, доручити дитині завдання слідкувати за іграшкою.

Наші психологи також рекомендують доручити дитині певну функцію чи роль. Наприклад, можна попросити дитину створити казку про якогось персонажа,  уявити себе журналістом та провести репортаж із події тощо.

Прийом відповідального завдання, ролі чи функції можна застосовувати й для саморегуляції дорослих.

10. ДОЗВОЛЯЙТЕ ДИТИНІ ВИВІЛЬНЯТИ НЕНАВИСТЬ ТА ЗЛІСТЬ

Психологиня Вікторія Горбунова пояснює, що зараз і для дорослих, і для дітей виявляти злість (ненавидіти, лаятися, кричати) – це здорова реакція. Тому дорослим потрібно  дозволяти собі й близьким, зокрема й дітям, це робити. Це варто робити  в ігровій формі. Можна застосовувати гру “Злий бобер” (придумати злу тваринку і поводитися так, як, на нашу думку, може себе вести ця тваринка. Потім перетворитися на добру тваринку. Потім – на людину) або кричати в “мішечок для криків” або стаканчик. Але після вивільнення ненависті та злості слід перемкнутися на щось добре і позитивне: на обійми, теплий чай, добрі слова одне одному. 

Сльози та плач – теж нормально в цій ситуації, тому

дайте дитині виплакатися. Після емоційного вивільнення дитині буде легше заснути

 

 

КУДИ МОЖНА ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ПСИХОЛОГІЧНОЮ ПІДТРИМКОЮ

 

Національна психологічна асоціація з початком військових дій силами небайдужих людей зібрала психологічний консультативний центр для тих, хто переживає паніку, тривогу та постійний стрес. Щоб звернутися за допомогою до центру – треба заповнити анкету.

 

Бот першої психологічної допомоги

 із порадами психологічної підтримки для себе та щоб підтримати інших.

Також Міністерство освіти і науки України з сертифікованими психологами Асоціації інноваційної та цифрової освіти запускає щоденні онлайн зустрічі о 13.00 та 20.00 тут .

Цілодобова безплатна платформа для психологічних консультацій “Розкажи мені”, створена Інститутом когнітивного моделювання, МОЗ. Щоб отримати допомогу – необхідно заповнити анкету на сайті, коротко описавши свій стан.

Бережіть себе та людей поруч. Зараз важливе кожне добре та тепле слово підтримки.

Телеграм-канал “Підтримай дитину”, який запустили педагоги та дитячі психологи за підтримки Міністерства освіти і науки. На цьому каналі – рекомендації, ігри та розвиваючі вправи, завдання для артикуляційної гімнастики, аудіоказки, які можна виконувати у сховищі, вдома чи під час евакуації.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді зібрала контакти психологів та психотерапевтів, котрі готові надавати безоплатні консультації.

Також корисні джерела:

• поради швидкої допомоги з кризового реагування від Світлани Ройз у ситуації розгубленості, під час панічних атак, під час стресу та паніки, якщо шок у людини поруч (миготові (1).jpg);

 

• психологічна турбота від Світлани Ройз – добірка відеороликів 

на сайті МОН;

• рекомендації з психологічної допомоги від МОЗ;

• від національної гарячої лінії для дітей та молоді Громадської організації «Ла Страда-Україна» рекомендації щодо того, як допомогти дитині впоратися зі стресом, розроблені завдяки підтримці Child Helpline International та NATAL Israel;

• поради для дорослих про те, як зберігати свій ресурс, створені в межах «Проєкту «Національна гаряча лінія для дітей та молоді» ГО «Ла Страда-Україна» за фінансової підтримки UNICEF Ukraine та уряду Німеччини;

• посібник першої психологічної допомоги (посібник з допомоги (1)) для працівників на місцях щодо того, як надавати підтримку людям одразу після надзвичайно стресових подій. Він призначений для тих, хто має можливість надавати допомогу людям, які пережили надзвичайно стресову ситуацію. Посібник створений Всесвітньою організацією охорони здоров’я із наданим правом перекладу та публікації
видання українською мовою Міжнародному медичному корпусу.

Бережіть себе та людей поруч. Зараз важливе кожне добре та тепле слово підтримки.

Щиро дякуємо професіоналам-психологам, які допомагають батькам та дітям зберігати впевненість і спокій у ці складні часи та за матеріалами і порадами яких створена і розповсюджена ця публікація, зокрема Світлані Ройз, Любові Найдьоновій, Катерині Гольцберг, Вікторії Горбуновій.

Цей матеріал підготовлений в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).

 

 

П А М  'Я Т К А   Д Л Я  Б А Т Ь К І В

 

При загрозі ураження стрілецькою зброєю:

закрити штори або жалюзі (заклеїти вікна паперовою стрічкою) для зменшення ураження розбитим віконним склом;

вимкнути світло, закрити вікна та двері;

зайняти місце на підлозі в приміщенні, де немає вікон (комора, ванна кімната, вітальня);

поінформувати доступними засобами про небезпеку близьких та знайомих.

 

При загрозі бойових дій:

закрити штори або жалюзі (заклеїти вікна паперовою стрічкою) для зменшення ураження розбитим віконним склом;

вимкнути світло, перекрити газ, воду, загасити пічне опалення;

взяти документи, гроші, предмети першої необхідності, медичну аптечку та продукти харчування;

залишити помешкання та зайняти місце у захисній споруді чи підвалі;

попередити про небезпеку сусідів, надати допомогу людям похилого віку, інвалідам та дітям;

без нагальної потреби не залишати безпечне місце;

бути максимально обережними та не піддаватись паніці.

 

Якщо стався вибух:

уважно озирнутися довкола і визначити наявність загрози подальших руйнувань та зсувів стін і перекриття, а також, чи є поблизу хтось, кому необхідна допомога;

якщо є можливість, спокійно, без паніки залишити місце пригоди; у разі, якщо людина опинилася під завалом, необхідно подавати голосові сигнали, проявляти меншу активність, берегти сили; виконувати всі вказівки рятувальників.

 

При загрозі масових заворушень:

зберігати спокій та розсудливість;

при перебуванні на вулиці негайно залишити місце масового скупчення людей, уникати агресивно налаштованих осіб; не піддаватись на провокації;

надійно закрити двері, не підходити до вікон, не виходити на балкон; без нагальної потреби не залишати приміщення.

 

Стався прорив греблі Кременчуцької ГЕС або

Середньодніпровської ГЕС

Населенню, яке проживає на зазначених територіях, необхідно дотримуватися громадського порядку і дисципліни. Залишаючи квартиру, будинок, необхідно взяти з собою документи, цінності, гроші, особисті речі, запаси продуктів харчування, також зачинити двері, вікна, кватирки, вимкнути електроенергію та перекрити газопостачання.

Про отриману інформацію необхідно повідомити сусідів, надати допомогу хворим і людям похилого віку.

Дозволяється виїзд на приватному транспорті.

Безпосередня загроза радіаційного забруднення

Приготуйте засоби індивідуального захисту. Тримайте їх постійно при собі. За вказівкою органів з питань цивільного захисту терміново одягніть їх.

Для захисту поверхні тіла від забруднення радіоактивними речовинами скористайтесь спортивним костюмом, комбінезоном, чоботами. Візьміть з собою полімерні накидки, куртки або плащі.

Перевірте герметичність приміщень, стан дверей і вікон.

Герметично запакуйте продукти харчування, зробіть запас води. У разі наявності укрийте сільськогосподарських тварин і корми для них.

Повідомте сусідів про небезпеку, допоможіть хворим і людям похилого віку.

 

Безпосередня загроза хімічного забруднення

Надягніть протигази або ватно-марлеві пов’язки, сховайте немовлят у дитячих захисних камерах.

Для захисту поверхні тіла від забруднення хімічними речовинами використайте спортивний костюм, комбінезон, чоботи.

При собі майте полімерні накидки, куртки або плащі.

Перевірте герметизацію житлових приміщень, стан вікон і дверей.

Загерметизуйте продукти харчування і створіть у закритих ємностях запас води.

За наявності забезпечте укриття сільськогосподарських тварин і кормів.

Оповістіть сусідів про отриману інформацію.

Допоможіть хворим та людям похилого віку.

Вимкніть електронагрівальні прилади та перекрийте газопостачання.

 

При повітряній тривозі

Вимкніть світло, перекрийте газ, воду, загасіть вогонь в печах. Візьміть засоби індивідуального захисту, документи, запас продуктів і води.

Попередьте сусідів і у разі необхідності допоможіть хворим і людям похилого віку вийти на вулицю. Якомога швидше дійдіть до найпростішого укриття чи сховайтеся на місцевості. Дотримуйтеся спокою і порядку.

 

При закінченні повітряної тривоги

Поверніться до місць роботи або проживання. Надайте допомогу хворим і людям похилого віку. Будьте готові до можливого повторного нападу противника. Завжди майте при собі засоби індивідуального захисту.

 

При аварії на Запорізькій АЕС очікуються радіоактивні опади

У зв’язку з цим необхідно знаходитися у приміщеннях поки буде з’ясовано радіаційну обстановку, дотримуватися громадського порядку та правил безпеки, а саме:

- зачинити двері;

перед входом до квартири, будинку, установи, магазину та інших приміщень заслати вологі килимки для очищення взуття;

загерметизувати сховища, магазини, продукти харчування, житлові та виробничі приміщення (за наявності домашніх тварин місця їх утримання і корми);

- вжити йодистий препарат;

виходячи на вулицю, одягнути ватно-марлеву пов’язку;

- увімкнути на повну потужність радіотрансляційні точки, радіо і телевізор.

Додаткову інформацію про порядок дій зможете отримати по радіо та інших засобах оповіщення від місцевих органів з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення».

При аварії на хімічно небезпечному об’єкті

Населенню, що проживає в зоні поширення зараженої хмари, необхідно знаходитися в приміщеннях. Зробити додаткову герметизацію своїх квартир і будинків.

Для захисту органів дихання вдягнути протигаз, а при його відсутності використовувати махрові або вафельні рушники, хутряні або ватяні частини одягу, попередньо змочивши їх водою.

Про отриману інформацію необхідно повідомити сусідів, допомогти хворим і людям похилого віку.

У разі можливого землетрусу

Перекрийте газопостачання, воду, вимкніть електроенергію, загасіть вогонь у печах, про одержану інформацію повідомте сусідів.

Візьміть необхідний одяг, документи, продукти харчування, воду і вийдіть на вулицю.

Допоможіть людям похилого віку та хворим.

Займіть місце подалі від споруд та ліній електропередачі.

У разі перебування у приміщенні під час першого поштовху станьте у дверний отвір.

Дотримуйтеся спокою та порядку.

У разі виникнення загрози біологічного зараження

Для захисту поверхні тіла використовуйте захисний одяг, комбінезони та чоботи. З собою візьміть плівкові (полімерні) накидки, куртки або плащі. Перевірте герметизацію житлових приміщень, стан вікон і дверей. Загерметизуйте продукти харчування і запасіться питною водою. За наявності укрийте сільськогосподарських тварин і корми для них. Допоможіть хворим та людям похилого віку. Сповістіть сусідів про одержану інформацію. Відключіть електронагрівальні прилади.

У випадку загрози великих лісових пожеж та загрози пожежі на військовому складі з боєприпасами

Терміново підготувати особисті документи, комплект верхнього одягу та взуття, постільну білизну, туалетні приладдя, предмети першої необхідності, продукти харчування на три доби. Перед виходом із квартири, будинку необхідно вимкнути електричні прилади, перекрити газ та воду.

Про отриману інформацію сповістіть сусідів і надайте допомогу дітям, людям похилого віку, хворим та вагітним жінкам.

За будь-яких обставин зберігайте спокій, не піддавайтесь паніці ,   дотримуйтесь громадського порядку.

 

 

ПАМЯТКА

з техніки безпеки для здобувачів освіти

 

Правила дорожнього руху для здобувачів освіти:

  • по тротуарах і пішохідних доріжках варто рухатись дотримуючись правого боку;

  • переходити проїжджу частину варто тільки по пішохідних переходах, зокрема, підземних і наземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;

  • у місцях з регульованими рухами, слід керуватися сигналами регулювальника чи світлофора;

  • чекати на транспортний засіб тільки на зупинках, тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;

  • категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, а також перебувати поблизу залізничних колій без супроводу дорослих;

  • по проїжджій частині дороги на велосипеді можна рухатись тільки дітям, які досягли 16-ти років; заборонено виїжджати на проїжджу частину на інших засобах для катання (скейтборд, самокат, ролики тощо), обирати місце для катання слід на дитячих майданчиках.

Правила щодо запобігання правопорушень та насильства над дітьми:

Школярам заборонено:

  • розмовляти чи вступати в контакт із незнайомцями, особливо – не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками поліції. Слід одразу кликати на допомогу дорослих й швидко йти до людей.

  • підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу.

  • перебувати без супроводу дорослих на вулиці. Дітям до 10-ти років – до 20:00, дітям до 14-ти років – до 21:00, до 18-ти років – до 22:00.

  • відчиняти двері дому навіть представникам правоохоронних органів.

  • перебувати з тими, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травми.

  • заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми;

  • вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень.

Правила для дітей щодо запобігання нещасних випадків, травмування, отруєння:.

Категорично заборонено:

  • перебувати біля водойм без супроводу дорослих;

  • вживати алкоголь, наркотичні засоби, тютюнові вироби, стимулятори;

  • брати в руки, нюхати, їсти незнайомі рослини чи паростки квітів, кущів, дерев, що може призвести до отруєння;

  • підходити до обірваних, обвислих проводів або проводів, що стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння – ці проводи можуть бути ще підживлені електрострумом;

  • спускатися в підвали будинків чи інші підземні ходи, катакомби, бомбосховища   – там може бути отруйний газ;

  • перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих напівзруйнованих будівель;

  • вступати у контакт з незнайомими тваринами для запобігання отримання укусів від хворих на сказ тварин.

Досить часто під час канікул через свою необачність та незнання правил пожежної безпеки, діти можуть наразити на небезпеку не тільки себе, а й інших.

Правила пожежної безпеки для школярів:

  • заборонено брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу;

  • користуватися газовою плитою вдома слід тільки зі спеціалізованим електричним приладом для вмикання і лише під наглядом дорослих;

  • не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, що живляться струмом.

  • під час участі в масових заходах не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій у приміщенні, виконувати правила пожежної безпеки;

  • у разі пожежної небезпеки: наявності вогню, іскріння, диму – потрібно негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу.

Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціальних установах, приміщеннях, транспорті, учні повинні виконувати чіткі правила безпеки.

 

 

Правила для дітей щодо запобігання інфікування на COVID-19, ГРВІ та інші вірусні захворювання:

Школярам рекомендується:

 

  • уникати великого скупчення людей та близького контакту з тими, хто має кашель;

  • часто мити руки з милом, дезінфікувати їх; не торкатись обличчя брудними руками та використовувати медичні маски;

  • постійно провітрювати приміщення та дотримуватися постільного режиму;

  • не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити;

  • не вживати самостійно медичних медикаментів чи препаратів, які не рекомендовані лікарем.

  • проводити достатню кількість часу на свіжому повітрі (молодшим школярам варто бути на повітрі не менше ніж 2-2,5 години, старшим – годину-півтори).

 

 

 

ПІД ЧАС НОВОРІЧНИХ СВЯТ: Щоб свято не затьмарило лихо пожежі, а ще гірше — втрата близької людини, необхідно дотримуватись правил безпеки:

  •  

  • Не залишайте поблизу ялинки свічки, бенгальські вогні.

  • Не прикрашайте ялинку ватою.

  • Перевіряйте справність новорічних гірлянд.

  • Уникайте забав з петардами, хлопавками, бенгальськими вогнями.

  • Стежте, щоб діти не бавилися біля ялинки, не брали до рук скляних ялинкових прикрас та дрібних предметів.

  • За святковим столом не дозволяйте дітям вживати неякісну, несвіжу, шкідливу для дітей їжу та спиртні напої.

  • Не залишайте дітей самих удома. Навчайте їх не йти на контакт з незнайомцями, не брати від них ласощі.

Шановні батьки!Уже настала зима. Діти із захопленням чекають зимових розваг, але пам’ятайте:

  • Під час прогулянки з дітьми перевіряйте місця, де гулятимете, на наявність небезпечних предметів.

  • Одягайте дитину відповідно до погодних умов. Пам’ятайте, що обличчя, руки та ноги є найбільш уразливими до морозу.

  • Не допускайте перебування дітей без нагляду, особливо біля відкритих водоймищ. Будьте уважними під час перебування на вкритих кригою річках та інших водоймищ.

  • Пам’ятайте, що кататися на льодових доріжках можна тільки в одному напрямку і в місцях, віддалених від проїжджої частини.

  • Пам’ятайте про безпеку дитини під час ігор у сніжки, катання на санчатах, лижах та ковзанах.

  • Не допускайте перебування дітей під дахами, щоб уникнути травмування падаючими бурульками, снігом.

ОБЕРЕЖНО: ЛІД!

  • Під час перебування на льоду в жодному разі не перевіряйте міцність криги ногою. Міцність льоду пропоновано перевіряти пішньою. Якщо після першого удару лід пробивається і на ньому з’являється вода, то виходити на лід не можна.

  • Безпечним вважають лід (за температури повітря, нижчій від 0 °С):

  • для одного пішохода — синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною не менше ніж 5–7 см;

  • для групи людей (масові переправи пішки) — товщиною не менше ніж 15 см, за масового катання на ковзанах — 25 см; для переправи вантажного автомобіля — 35–55 см, трактора —40–60 см.

  • Пересуваючись по льоду, треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні і підозрілі місця.

  • Якщо лід почав тріщати, не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ноги від льоду.

Якщо ви провалилися під лід річки, то:

  • широко розкиньте руки по крайках льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою;

  • намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги;

  • вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і, отже, міцність льоду перевірена. Будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі;

  • якщо на ваших очах на льоду провалилася людина чи дитина, візьміть дошку, палицю і повзіть на них, широко розкладаючи при цьому руки. До краю ополонки не підповзайте, киньте шарф (палицю). Потім, витягши людину на лід, повзіть від небезпечного місця.

  •  

ОБЕРЕЖНО: ДОРОГА! Шановні батьки, слід пам’ятати, що дорога є підвищеною зоною небезпеки наших дітей, тому:

 

  • Не дозволяйте дітям самостійно переходити проїжджу частину. Пам’ятайте, що в зимовий період гальмівний шлях автомобіля довший, а ймовірність підслизнутися вища.

  • Не переходьте дорогу на червоний чи жовтий сигнал світлофора.

  • Не поспішайте, переходьте дорогу розміреним кроком. Навчайте дітей правильної поведінки на дорозі і пам’ятайте, що власний приклад — найкращий урок для вашого малюка.

  • Не дозволяйте грати поблизу проїжджої частини, особливо кататися на санчатах з гірки.

  • Переходьте дорогу лише в місцях, визначених дорожнім знаком «Пішохідний перехід».

  • З автобуса, тролейбуса, трамвая, таксі виходьте першими, щоб дитина не могла впасти чи вибігти на дорогу.

  • Не виходьте з дитиною з-за машини, з-за кущів, не глянувши попередньо на дорогу — це типова помилка, і не можна, щоб діти її повторювали.

  • Спонукайте дитину до участі у ваших спостереженнях за ситуацією на дорозі: показуйте їй ті авто, які готуються повертати, їдуть з великою швидкістю.

  • Під час подорожі залізничним транспортом дотримуйте всіх правил та уважно стежте за дітьми.

Пам’ятайте,що проїжджа частина є одним з головних місць травмування дітей!

 

ОСОБИСТА БЕЗПЕКА ДИТИНИ:

 

  • Не залишайте дітей дошкільного віку самих удома, навіть на короткий час.

  • Тримайте подалі від дітей мийні засоби, ліки, гострі та ріжучі предмети.

  • Запобігайте формування в дитини навичок жорстокого поводження з тваринами. Не дозволяйте дражнити тварину.

  • Не дозволяйте самостійно виходити на балкон та відчиняти вікна, поясніть дитині, яку небезпеку вони несуть.

  • Дотримуйте правил цивільної оборони. У разі виникнення загрози виконуйте інструкції, які повідомляє ЗМІ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 . Зберігайте спокій у будь-якій ситуації

Батьки – найголовніший ресурс для дитини. Якщо ви будете спокійними, то й ваші діти будуть. Зберігайте психологічну рівновагу, не піддавайтеся інформаційному хаосу, читайте тільки офіційні джерела, не пропускайте кразь себе кожну новину, але реально оцінюйте загрозу.

 

2. Говоріть дитині правду, але водночас оберігайте її від негативу

У спокійних умовах і спокійним голосом поговоріть зі своєю дитиною. Інформація може бути різною, але важливо, щоб про приємне і неприємне також, малюк дізнавався саме від вас. Адже сам може нафантазувати собі щось значно гірше. Не переглядайте і не обговорюйте новини в його пристуності.

Скажіть: “Зараз у нашій країні війна. Наша армія нас захищає. Ми повинні триматися разом. Я зможу захистити тебе, якщо ти слухатимешся. Ми – команда і у нас повинен бути єдиний план дій”.

 

3. Розробіть спільні плани дій для різних ситуацій

Дошкільнята краще сприймають інформацію в ігровій формі. Наприклад, дорослий – капітан, а діти – його команда. Опишіть, проговоріть, прорепетируйте дії кожного учасника в різних ситуаціях: повітряна тривога, звуки вибухів, евакуація. Це скоротить час на збори і допоможе уникнути паніки в надзвичайних ситуаціях.

 

4. Приготуйте інформацію про дитину.

Запишіть інформацію про дитину на внутрішньому боці її одягу або покладіть папірець у кишеню штанів.

Що має бути на дитячому бейджику:

  • ПІБ дитини;

  • дата народження;

  • група крові;

  • повна домашня адреса (номер будинку, квартири, назва вулиці, населений пункт, область);

  • номери телефонів батьків, родичів, сусідів.

 

5. Підготуйте “тривожні валізки”.

Збирайте “тривожні валізки” разом з дитиною в ігровій формі. Хай у кожного члена команди буде своя валізка. Це сприятиме формуванню відповідальності та забезпечить залученість малюка у спільну діяльність. Документи (свідоцтво про народження, паспорти, документи про освіту, майно та інше), засоби першої необхідності – у валізі дорослих, але дещо можна покласти у особисту валізку (рюкзак) дитини.

Що може бути в дитячій “тривожній валізці”:

  • улюблена іграшки дитини (можна сказат, що ця іграшка-талісман захищатиме малечу);

  • олівці, блокнот, розмальовка, олівці;

  • маленькі книжечки;

  • сухі та вологі серветки;

  • маленька пляшечка води.

 

6. Допоможіть дитині “перемикатися” зі стресової ситуації.

Дитяча психіка влаштована таким чином, що діти швидко “перемикаються” з однієї ситуації на іншу, але негативні емоційні реакції можуть загострюватися в разі повторення подібних стресових ситуацій.

Як відвернути увагу дитини:

  • спокійним голосом запропонуйте випити води;

  • попросіть перевірити чи политі квіти;

  • попросіть дитину щось вам подати: пульт від телевізора, книжку, тощо. 

7. Не забувайте про тілесний контакт: більше обіймів та погладжувань!

Якомога частіше і більше обіймайте, погладжуйте один одного – і дітей, і дорослих. Під час тілесного контакту в організмі підвищується рівень гормону, що відповідає за відчуття спокою та безпеки.